Aktualności

14 listopada – wieczór autorski w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie.

Ucieszyłam się z obecności na spotkaniu Zosi Mąkosy – Laureatki Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017. Skorzystałyśmy z okazji, by wymienić się egzemplarzami swoich książek.

Powinnam znów wyrazić zachwyt starannym przygotowaniem spotkania przez organizatorów i pełnym zrozumienia i szczerości kontaktem z uczestnikami. Uważam, ze ukazują to zdjęcia.

13 listopada 2019 wieczór autorski w WiM Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

W Bibliotece Herberta w Gorzowie spotkałam się z serdeczną gościnnością organizatorów. Zaopiekowała się mną Ewa Pisula. Na spotkaniu autorskim wywiązała się bardzo budująca i rzeczowa dyskusja.

13 listopada spotkam się z czytelnikami w WiM   Publicznej  Bibliotece im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, natomiast następnego dnia 14-go mam wieczór autorski w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie. Na oba spotkania serdecznie zapraszam.

Prowadzący spotkanie Tomasz Małek wykazał się doskonałym zrozumieniem przeczytanych moich książek i umiał odgonić moją tremę. Takich prowadzących życzę wszystkim autorom.

Zdjęcia z poniższej galerii pochodzą z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Nowej Soli.

Zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli na spotkanie autorskie w dniu 24 października o godzinie 17.30.

Bardzo miłe spotkanie z czytelnikami miałam w Bibliotece Publicznej w Łosicach. Poprowadził je Łukasz Wawryniuk. Zdjęcia zrobił Włodzimierz Markiewicz. Obydwóm serdecznie dziękuję.

Serdecznie zapraszam.

W numerze 40 (1148) 2019 tygodnika „Co słychać” ukazał się tekst Redaktora Naczelnego Zbigniewa Piątkowskiego a na You Tube film

Życie w dosycie

Tak więc spotkaliśmy się z powodu pisania, a szczególnie literackiego pisania, bo tutaj w Mińsku i w okolicach tych pisarzy i poetów nie za wiele. A jeśli  już piszą to się ukrywają. Halina Grochowska – Ślązaczka z urodzenia i Podlasianka z wyboru – miała marzenie o pisaniu od zawsze, choć rozsądni rodzice nakierowali ją na technikum, a później na politechnikę. Pracując w zawodzie elektryka cały czas myślała, kiedy wreszcie zacznie pisać…
Jako kobieta niezależna finansowo nie liczy na żaden zarobek. Może sobie pozwolić na ryzyko włożenia wysiłku bez zapłaty, choć miło byłoby coś  sprzedać.
Może te książki wzięły się z tej miłości? – Może coś w tym jest, ale na pewno wzięły się ze spokoju. Jeżeli ma się ważne problemy rozwiązane, to zacznie się pisać. Właśnie chodzi o pokój z własnym kluczykiem i święty spokój.
A co z weną? Twierdzi, że nic za darmo, bo wenę trzeba zdobyć. To nie jest żadna tajemnica. Na wenę potrzebny jest nawyk codziennej pracy – najlepiej o jednakowych godzinach w jednakowym miejscu i kilka tygodni przeganiania lenia, czyli siadania do pracy.
– Siadam, ale przejrzę sobie internet, zobaczę co w programie telewizyjnym, zobaczę to, może gdzieś zadzwonię… – wątpię w takie rozwiązanie.
– To są pułapki, sama w nie wpadam. Lepiej więc wszystko wyłączyć i pisać.

Pani Halina wydała trzy tomy powieści i wszystkie na P, czyli Pokłon, Poklask i Poprawiny. Tytuły nie są obojętne przede wszystkim semantycznie i znaczeniowo. W pierwszej oddała pokłon osobom, które były rodzicami od razu po wojnie i miały wyjątkowo ciężko.
Poklask to liceum okresu stalinowskiego, kiedy większy szacunek miało kółko studiowania życiorysów Bolesława Bieruta i Stalina niż kółko szachowe.
W Poprawinach zaś chciała dać satysfakcję czytelnikom, którzy bardzo często pytali się o dalsze losy wymienianej i w jednej i drugiej książce Zuzi. Więc trzecia część jest lekko romansowa, bo opisująca związek dziewczyny z miasta z chłopakiem z PGR-u.

Nie zamierza na tym przestać. W najbliższym planie ma dwie książki. Będzie pisała, choć się nie opłaca. Może dlatego, by poczuć wielką wewnętrzną  satysfakcję. Zwłaszcza wtedy, gdy ma kontakt z czytelnikami, którzy przeczytali i zrozumieli…

Z przyjemnością znowu wzięłam udział w Narodowym Czytaniu Nowel Polskich

Mam za sobą Lubuski Czwartek Literacki, który odbył się 16-go maja w Zielonej Górze. Jeszcze dzisiaj jestem pod wrażeniem wspaniałej atmosfery i staranności z jaką przygotowano imprezę. Uważam że zamieszczone zdjęcia też o tym świadczą. Należą one do zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki
Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

16 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im.C.Norwida Bibliotece im K.C. Norwida w Zielonej Górze odbędzie się mój Czwartek Lubuski
Zapraszam serdecznie na16 maja, na godz. 18.00, do Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, aleja Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra, Polska

Wypowiedź Przewodniczącego Kapituły Konkursowej 25 Lubuskiego Wawrzynu Literackiego prof. Jerzego Madejskiego zamieszczona w pierwszym tegorocznym numerze Pegaza Lubuskiego może okazać się dla mojego pisania przełomowa. W powyższym numerze można przeczytać obszerny fragment nagrodzonych „Poprawin”.

Miło rozmawiało się z Panią Redaktor Tygodnika Siedleckiego Anetą Abramowicz na temat nagrody dla powieści „Poprawiny” i trudów pisania po 60 – tym roku życia….Zobacz więcej


Pierwszy wywiad na temat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego przeprowadził ze mną Pan Redaktor Krzysztof Czarnecki z Gazety Podlasia . Dziękuję

http://www.siedlce-zwiedzanie.pl/ksiazki.htm

Otrzymałam od Mojego Wydawnictwa bardzo kolorową i radosną laurkę. Jest ona jakby obrazkiem z kolorowego snu. Ślicznie dziękuję!

8 marca

w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach jednego wieczoru  odbyła się impreza z okazji  Dna Kobiet i Dnia Mężczyzn. Poza pokazem spektakli teatralnych, kabaretów, recytacji i chórów, także dla mnie znalazło się miejsce w programie imprezy. Poproszono mnie o pochwalenie się moim Lubuskim Wawrzynem Literackim. Zrobiłam to bardzo chętnie, bo właśnie w M-Goku Mordy zawsze otrzymywałam najwięcej wsparcia dla mojego pisania.

28 lutego

na uroczystej gali w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze (moim ukochanym rodzinnym mieście trzymałam za moją powieść „Poprawiny” Lubuski Wawrzyn Literacki.

21 luty Grodzisk Mazowiecki


Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Grodziska Mazowieckiego odbyło się w sali kinowej Domu Kultury. Jej wielkość nie przeszkodziła w wytworzeniu się swojskiej, kameralnej atmosfery

Dziękuję organizatorom spotkania w Saloniku Literackim za zaopiekowanie się i stworzenie miłej atmosfery sprzyjającej szczerej i ciekawej dyskusji.  Więcej przeczytasz tutaj

http://www.bppragapd.pl/z-zycia-biblioteki/n,zycie-codzienne-w-powiesciach-poklon-poklask-poprawiny-spotkanie-w-saloniku-literackim-1

Znów, tak jak ponad trzy lata temu mam gościć w SALONIKU LITERACKIM Biblioteki im. Jana Rumla Dzielnicy Praga Południe w Warszawie

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 49748515_2386223794786324_7383429595099299840_n.jpg

Trzy niezapomniane listopadowe wieczory pod rząd spędziłam  w „mojej bibliotece” – Miejsko – Gminnej Bibliotece         Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach.

 

   21 listopada natomiast zebraliśmy się w bibliotece uczcić kończący się już uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rok Zbigniewa Herberta.

 https://mordzkieoko.wordpress.com/

 

 

Dwa dni po moim spotkaniu autorskim byłam na Imieninach u Ireny  ze śpiewami, występem grupy Babie Lato i projekcją filmu Zbigniewa Piątkowskiego ” Wierna córa Podlasia”.

 

Pierwsze spotkanie z czytelnikami poświęcone mojej trylogii („Pokłon:, „Poklask” i „Poprawiny” odbyło się w mojej Gminno-Miejskiej Bibliotece Publicznej im.Ireny Ostaszyk w Mordach. Będę ten wieczór pamiętać

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 45693315_2290368534326152_7584675158246293504_n.jpg
 

       NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” W MORDACH  8 września 2018 r.

W kolejnym święcie narodowego czytania z satysfakcją raz wzięłam czynny udział.

                                      

     Pierwszy wywiad dotyczący „Poprawin” udzieliłam Panu Krzysztofowi Czarneckiemu.13Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Piątkowski-1024x582.jpg

 

Dla przeczytania dalszego ciągu tekstu kliknij tutaj    Tekst w Gazecie Podlasia

                                                             Biblioteka w moim Czepielinie ma już 35 lat

                                                                          Miałam zaszczyt być na jej uroczystym przyjęciu urodzinowym.

                                                                                      Warszawskie Targi Książki

  Miło mi przeczytać pierwszy raz publicznie wymieniony tytuł mojej trzeciej, będącej dopełnieniem trylogii książki zatytułowanej „Poprawiny” . Poniżej przytoczyłam wpis z listy wydarzeń dziewiątych  Warszawskich Targów Książki .

11.40–12.10 Halina Grochowska
Spotkanie z autorką książek „Pokłon”, „Poklask” i „Poprawiny”
Organizator: Wydawnictwo NOVAE RES
Miejsce: stoisko 82/D12
 
 

   21 marca 2018r. Wykład na temat PRL- owskiej przeszłości   w moim „Pokłonie” i „Poklasku” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Piasecznie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie H.Grochowska-plakat-724x1024.jpg

                                                    Bal charytatywny Wschodniej Izby Gospodarczej

   Tak, jak rok temu miałam okazję udzielić się charytatywnie. Tym razem,  jako jeden z gości III ej Gali Biznesu Wschodniej Izby Gospodarczej   śledziłam na niej aukcję  przedmiotów , wśród których, były  egzemplarze moich, dotychczas wydanych książek – ” Pokłonu” i „Poklasku”.  Wylicytowana kwota wydała mi się tak wysoka, że nabrałam ochoty napisania następnej czwartej.  Moja trzecia książka ” Poprawiny” jest już na ostatnim etapie procesu wydawniczego i niebawem ją zaprezentuję.